Author picture

SMART2 termiņi tuvojas beigām

Kā zināms ir ieviests pienākums aprīkot visus transportlīdzekļus ar 2. paaudzes viedo tahogrāfu sistēmu (SMART2), ja tie piedalās starptautiskajos pārvadājumos.

Informācija autopārvadātājiem par otrās paaudze viedo tahogrāfu ieviešanas kārtību

Eiropas Savienības mobilitātes pakotne

Kā zināms, ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/1054 (daļa no mobilitātes pakotnes) ir ieviests pienākums aprīkot visus transportlīdzekļus ar 2. paaudzes viedo tahogrāfu sistēmu (SMART2), ja tie piedalās starptautiskajos kravas vai pasažieru pārvadājumos.

Grozījumi Regulā (ES) Nr. 165/2014 par reģistrācijas kontrolierīcēm autotransportā ir paredzēti, lai paaugstinātu ceļu satiksmes drošību, uzlabotu darba apstākļus, nodrošinātu godīgu konkurenci un vienlīdzīgu piekļuvi Eiropas tirgiem.

Sākot ar 2023.gada 21.augustu, visiem jaunreģistrētajiem transportlīdzekļiem virs 3,5 tonnām jābūt aprīkotiem ar otrās paaudzes tahogrāfu.

Transportlīdzekļiem, kas šobrīd ir aprīkoti ar analogo tahogrāfu vai digitālo tahogrāfu un kurus pārvadājumu pakalpojumu sniedzēji joprojām plāno vadīt dalībvalstī, kas nav to reģistrācijas dalībvalsts, modernizācijas veikšanai paredzētais termiņš ir 2024. gada 31. decembris

Transportlīdzekļiem, kas šobrīd ir aprīkoti ar pirmas paaudzes viedo tahogrāfu un kurus pārvadājumu pakalpojumu sniedzēji plāno vadīt dalībvalstī, kas nav to reģistrācijas dalībvalsts, modernizācijas veikšanai paredzētais termiņš ir 2025. gada 18. augusts.

Līdz 2024. gada beigām un 2025. Gada 18. augustam kopā visā Eiropas Savienībā ir jāmodernizē vairāki simti tūkstošu transportlīdzekļu. 

31.12.2024

atlikušas

Dienas

Analogie un Digitālie

19.08.2025

atlikušas

Dienas

1. Paaudzes viedie

01.07.2026

atlikušas

Dienas

Transports virs 2.5t

Iespējamās problēmas

Ja pārvadājumu pakalpojumu sniedzēji neapzinās savus modernizācijas pienākumus vai izvēlas nemodernizēt savu esošo tahogrāfu regulārajā tahogrāfa pārbaudē, tas tiem pēc būtības radīs papildu izmaksas un draudēs ar saspringtas situācijas izveidošanos, tuvojoties modernizācijas termiņu beigām, ar iespējamām sekām pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem, tostarp grūtības atrast šāda pakalpojuma pieejamību apstiprinātā autoservisā vai pie montiera, kas sliktākajā gadījumā izraisīs modernizācijas termiņu neievērošanu un liks tiem izmantot noteiktus transportlīdzekļus tikai iekšzemes pārvadājumiem, līdz tiks veikta tahogrāfa nomaiņa.

Tahogrāfu nomaiņa pie kalibrācijas

Veicot izpēti un ņemot vērā to, ka tahogrāfam ir jāveic regulārā pārbaude vismaz reizi divos gados, Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorāts lēš, ka, ja šī pārbaude tiktu izmantota, lai nomainītu esošo tahogrāfu pret otrās paaudzes viedo tahogrāfu, tad gandrīz 80% transportlīdzekļu nebūtu jāplāno papildu montiera vai autoservisa apmeklējums tikai tamdēļ, lai nomainītu savu tahogrāfu. 

Tāpēc, lai pārvadātāji izvairītos no nevajadzīgām papildu modernizēšanas izmaksām un pēc 
iespējas ātrāk sāktu gūt labumu no viedā tahogrāfa 2.versijas priekšrocībām, kā arī lai nodrošinātu pietiekamu autoservisu kapacitāti un otrās paaudzes viedā tahogrāfa piegādi visā modernizācijas periodā, es aicinātu jūs palielināt savu dalībnieku informētību par to pienākumu veikt modernizāciju līdz 2024. gada 31. decembrim

ES Mobilitātes pakotne laika skala

  • No 2023. gada 21. augusta visos jaunreģistrētajos transportlīdzekļos (nacionālajā un starptautiskajā)
  • Līdz 2024. gada beigām obligāta visu analogo un 1B tahogrāfu modernizācija starptautiskajiem transportlīdzekļiem
  • Līdz 2025. gada 19. augustam obligāta visu pirmās paaudzes Smart 1 tahogrāfu modernizācija starptautiskajiem transportlīdzekļiem
  • Līdz 2026. gada 1. jūlija visos kravas transportlīdzekļos, kuru svars pārsniedz 2,5 tonnas, starptautiskajiem pārvadājumiem

ES mobilitātes pakotne ar Stoneridge SE5000 Smart 2

Mobilitātes pakotne galvenā sastāvdaļa ir jaunais Smart 2 tahogrāfu tiesību akts, kura mērķis ir ieviest tehniski uzlabotu digitālo tahogrāfu, kas aizstās pašreizējos analogos un digitālos tahogrāfus. Šī jaunā tahogrāfu paaudze piedāvā vairākas priekšrocības, tostarp precīzākus datus, uzlabotu viltošanas vai manipulācijas mēģinājumu noteikšanu un palīdzību ceļu iestādēm jauno standartu izpildē. Stoneridge SE5000 Smart 2 ir īpaši izstrādāts, lai atbilstu visām šīs likumdošanas prasībām, nodrošinot atbilstību un optimālu veiktspēju lietotājiem.

SE5000 Smart 2 ir Stoneridge otrās paaudzes viedais tahogrāfs, kas izstrādāts, lai atbilstu ES mobilitātes pakotnes standartiem. SE5000 Smart 2 tahogrāfs apmierina mūsdienu transporta nozares specifiskās vajadzības, nodrošina plašu funkciju klāstu, kas atvieglo autovadītājiem un autoparku vadītājiem atbilstību ES mobilitātes pakotnes standartiem un efektīvāk pārvalda savus transportlīdzekļus.

Tahogrāfā SE5000 Smart 2 ir iekļautas jaunas funkcijas, piemēram, ģeofiksācija un atrašanās vietas autentifikācija, izmantojot Galileo OSNMA. Tas ļauj veikt automatizētu robežas šķērsošanu bez vadītāja darbības un paātrina kabotāžas pārbaudes uz ceļiem, jo tahogrāfs var manuāli reģistrēt atrašanās vietu iekraušanas/izkraušanas laikā. SE5000 Smart 2 uzlabo autovadītāju atpūtas un braukšanas laika uzraudzību, kas palīdz novērst vadītāja nogurumu un uzlabo ceļu satiksmes drošību.

Piesakies bezmaksas konsultācijai.

Transportlīdzekļi: 1

Share this post